RSS Mapa strony Mój portal Zadaj pytanie
    
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Prawo pracy
Rozmiar tekstu: f1f2f3
Dokument aktualny
Ważny od 2012-08-29  

Prezesie, do lekarza będziesz mógł pójść z PESELem

Dnia 27 sierpnia Prezydent podpisał ustawę z 27 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Od 1 stycznia 2013 roku idąc do lekarza wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty i PESEL, prawo jazdy albo paszport. Dzięki wymianie informacji między Centralnym Wykazem Ubezpieczonych NFZ, a rejestrami ZUS i KRUS w recepcji szpitala lub przychodni będzie można sprawdzić online, czy jesteś ubezpieczony.
Nie będzie potrzebny druk poświadczający, że spółka odprowadza za Ciebie składki (druk RMUA), choć nadal będzie ważny, podobnie jak legitymacja rencisty i inne dokumenty uprawniające do świadczeń.

Gdyby system nie potwierdził prawa do świadczeń, wystarczy Twoje OŚWIADCZENIE, że jesteś ubezpieczony. Warto jednak pamiętać, że gdybyśmy oświadczyli nieprawdę, zostaniemy obciążeni kosztami świadczenia.

Głównym celem projektu jest uporządkowanie systemu potwierdzania uprawnienia do świadczeń zdrowotnych. W ten sposób także zdejmie się z lekarzy odpowiedzialność za sprawdzanie, czy pacjent jest uprawniony do świadczeń.

Projekt powstał we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, Narodowym Funduszem Zdrowia, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, był konsultowany m.in. z Głównym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych. Miał wejść w życie od 1 września, ale Sejm przesunął datę wejścia na 1 stycznia 2013 r. Pozwoli to na uporządkowanie danych w rejestrach i da więcej czasu na testy.
Autor:  Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Tekst opublikowany:  29 sierpnia 2012 r.

Więcej znajdziesz w hasłach: