RSS Mapa strony Mój portal Zadaj pytanie
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Prawo i gospodarka
Rozmiar tekstu: f1f2f3
Dokument aktualny
Ważny od 2014-04-04  

Posłowie PE chcą mniejszych opłat za karty bankowe i bezpiecznych płatności online

Opłaty, które banki pobierają od handlowców przy każdej transakcji kartą, towarzyszącej zakupom, mogłyby zostać ograniczone zgodnie z projektem przepisów, przyjętym przez Parlament Europejski w czwartek. Projekt dotyczący zapewnienia większego bezpieczeństwa płatności przez internet, obniżenia kosztów oraz wyboru dostawcy usług został przyjęty w osobnym głosowaniu.
Opłaty za transakcje przy użyciu karty, pobierane przez banki, kosztują sprzedawców rocznie 10 mld euro, jak wynika z danych Komisji Europejskiej. Zasady naliczania opłat nie są jasne dla użytkowników ponadto różnią się one pomiędzy krajami członkowskimi, ponieważ nie są regulowane prawem, tylko ustalane przez krajowe urzędy do spraw konkurencji. Sprzedawcy, obciążani dodatkowymi kosztami przy każdej transakcji, doliczają je do cen sprzedawanych przez siebie usług i towarów.

Opłaty: przejrzyste i ograniczone

Opłaty interchange, czyli opłaty za transakcje kartą, które są naliczane przez banki za przetwarzanie transakcji operatorów kart płatniczych takich jak Visa lub MasterCard, powinny być ograniczone do maksymalnej wysokości 0,3% wartości transakcji, w przypadku karty kredytowej oraz do 0,2% lub 7 eurocentów (w zależności od tego, która z tych opłat jest niższa) za transakcje kartą debetową.

Ograniczenia te obowiązywałyby w stosunku do transakcji na terenie danego kraju i transakcji transgranicznych na terenie UE, rok po wejściu nowego prawa w życie. Z czasem, obniżenie płatności powinno doprowadzić do spadu cen.

Bezpieczniejsze płatności online

Zasady bezpieczeństwa dotyczące płatności online powinny zostać zmienione, zgodnie z postępem technologicznym, rozwojem rynku oraz coraz większą liczbą transakcji dokonywanych przez internet. Użytkownicy płatności internetowych otrzymaliby również ujednoliconą informację, w której jasno określone będą musiały być wszystkie opłaty, czas realizacji, ewentualne kursy wymiany oraz dane kontaktowe usługodawcy.

Płatności nieautoryzowane powinny zostać zrefundowane w ciągu 24 godzin od momentu ich wykrycia, jednak klienci mogą zostać zobligowani do przyjęcia strat wynikających z posłużenia się ich kartą lub innym urządzeniem, które zostało zgubione lub skradzione, do wysokości 50 euro.

Niższe koszty i większy wybór

Kupujący przez internet powinni mieć również prawo wyboru systemu, urządzeń oraz do korzystania z dowolnego autoryzowanego dostawcy usług płatniczych bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Dostarczyciele usług związanych z dokonywaniem płatności mobilnych, na prośbę zainteresowanych, będą musieli ujawniać faktyczne koszty przetwarzania transakcji. Ponadto, przyszłe przepisy dotyczących ograniczenia opłat interchange, za transakcje kartą płatniczą powinny mieć zastosowanie bez względu na rodzaj urządzenia oraz sposób realizacji transakcji.

Kolejne kroki

Parlament Europejski przyjął własne poprawki do projektu, aby przekazać swoim następcom uzgodnioną wersję przepisów. Dzięki temu posłowie, którzy zasiądą w Parlamencie po majowych wyborach, nie będą musieli zaczynać pracy od początku, lecz będą mogli kontynuować pracę obecnego Parlamentu.
Autor: Źródło: Parlament Europejski

Więcej znajdziesz w hasłach: