RSS Mapa strony Mój portal Zadaj pytanie
    
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Prawo pracy
Rozmiar tekstu: f1f2f3
Dokument aktualny
Ważny od 2016-09-01  

Pamiętaj: od 1 września najpierw umowa potem praca

Od 1 września 2016 r. obowiązuje nowelizacja Kodeksu pracy. Od tego dnia, jeśli firma zatrudnia pracownika, musi podpisać z nim umowę o pracę przed dopuszczeniem go do pracy. Sprawdź, jakie kary grożą, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku.
Dotychczas pracodawca na dopełnienie formalności miał czas do końca pierwszego dnia pracy. Inspektorom PIP, zastającym w zakładzie zatrudnionych bez umowy, mógł tłumaczyć, że pracują dopiero pierwszy dzień. Określano to jako syndrom pierwszej dniówki. Teraz pracownik od początku będzie korzystał z przysługujących mu, wynikających ze stosunku pracy uprawnień i ochrony, gwarantowanej przez przepisy ubezpieczeń społecznych. 

Pisemną umowę o pracę lub pisemne potwierdzenie ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę, musimy wręczyć pracownikowi jeszcze przed dopuszczeniem go do pracy. Drugi egzemplarz musi posiadać pracodawca. Za brak pisemnego potwierdzenia warunków umowy przed dopuszczeniem pracownika do pracy, pracodawcy grozić będzie nadal kara grzywny. Pozostanie ona w niezmienionej wysokości - to jest od 1 do 30 tys. zł, tylko że łatwiej będzie inspektorom udowodnić nielegalne zatrudnienie.
Autor:  Źródło: MRPiPS

Więcej znajdziesz w hasłach: