RSS Mapa strony Mój portal Zadaj pytanie
    
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Prawo pracy
Rozmiar tekstu: f1f2f3
Dokument aktualny
Ważny od 2016-09-28  

Od 1 stycznia 2017 r. pracownikowi zapłacimy minimum 2 tys. zł

Płaca minimalna od 1 stycznia 2017 r. będzie wynosić 2 tys. zł. Premier Beata Szydło podpisała rozporządzenie w tej sprawie.
Oznacza to wzrost o 8,1% (150 zł) w stosunku do 2016 r. (obecnie pensja minimalna to 1 850 zł brutto). Kwota ta stanowiłaby 47,04% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2017 r.

Warto pamiętać, że z płacą minimalna powiązane są również inne świadczenia. Każdemu pracującemu należy się dopłata do pensji w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z płacy minimalnej. Również wynagrodzenie za czas przestoju w firmie nie może być niższe od płacy minimalnej. Z płacą minimalną powiązana jest także odprawa w przypadku zwolnień grupowych. Nie może ona przekroczyć 15-krotności minimalnego wynagrodzenia.

Wysokość płacy minimalnej wpływa także na wysokość składek na ubezpieczenia społeczne odprowadzanych przez początkujących przedsiębiorców (stawki preferencyjne obowiązujące w ciągu pierwszych 24 miesięcy liczone są od postawy równej 30% minimalnego wynagrodzenia)
Autor: Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Więcej znajdziesz w hasłach: