RSS Mapa strony Mój portal Zadaj pytanie
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Prawo i gospodarka
Rozmiar tekstu: f1f2f3
Dokument aktualny
Ważny od 2014-12-02  

Od 1 stycznia 2015 r. będą ułatwienia dla firm prowadzących działalność w SSE

Przedsiębiorca, który planuje inwestycję na gruncie nieobjętym strefą w chwili złożenia wniosku, będzie mógł wcześniej wnioskować o przyznanie pomocy publicznej do ministra gospodarki. Będzie mógł rozpocząć inwestycję po potwierdzeniu przez ministerstwo spełnienia efektu zachęty.
Dnia 28 listopada 2014 r. Sejm przyjął projekt nowelizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2015 r.

Według ustawodawcy, możliwość wcześniejszego przystąpienia do realizacji inwestycji jest oczekiwanym rozwiązaniem przez przedsiębiorców, zwłaszcza w sytuacji długotrwałego procesu legislacyjnego zmiany granic stref.

Wprowadzone zostaną również jednolite zasady zmiany zezwolenia na prowadzenie działalności w strefie - bez względu na datę jego wydania. Od 4 sierpnia 2008 r. zasady zmiany zezwolenia są korzystniejsze od obowiązujących wcześniej, ponieważ dopuszczają obniżenie warunku zatrudnienia o nie więcej niż 20% wielkości bazowej. W warunkach recesji gospodarczej, regulacja ta stała się niezbędna również dla przedsiębiorców posiadających wcześniej wydane zezwolenia. Dlatego zastosowanie jej wobec wszystkich przedsiębiorców strefowych, powinno uchronić wiele firm przed skutkami cofnięcia zezwolenia, tym samym zapewniając im możliwość przetrwania trudnego okresu.
Autor:  Źródło: Ministerstwo Gospodarki

Więcej znajdziesz w hasłach: