RSS Mapa strony Mój portal Zadaj pytanie
    
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Podatki w spółce
Rozmiar tekstu: f1f2f3
Dokument aktualny
Ważny od 2012-10-16  

Metoda kasowa rozliczania VAT dla małych firm - komentarz eksperta do zmian wynikających z expose premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk w piątkowym expose zapowiedział, że małe firmy będą mogły skorzystać z kasowej metody rozliczania VAT. Jednak na dzień dzisiejszy znane są jedynie dość mgliste założenia dotyczące wprowadzenia tej metody rozliczeń. Można się również spodziewać, że zmiany wejdą w życie dopiero 1 lipca 2013 r. razem z wejściem w życie nowelizacji ustawy o VAT.
Z zapowiedzi wygłoszonych podczas tzw. drugiego expose Premiera wynika, że mają zostać wprowadzone zmiany odnoszące się do kasowego rozliczania VAT. Problemem jest jednak to, że jak dotąd Ministerstwo Gospodarki, które pilotowało ten program, nie przygotowało projektu ustawy (a przynajmniej nie upubliczniło go).
Na dzień dzisiejszy znane są tylko dość mgliste założenia, zgodnie z którymi ma zostać wprowadzona prawdziwie kasowa zasada rozliczeń dla małych podatników. Sformułowanie „prawdziwie kasowa” oznacza, że brak otrzymania zapłaty skutkowałby brakiem obowiązku odprowadzenia VAT, także gdy minie 90. dni od dnia wykonania usługi, bądź wydania towaru (jak jest obecnie).

Jak jest teraz i jak ma być?
Przykład: Mały podatnik - spółka X (rozliczająca się dzisiaj kasowo) wykonała 15. września usługę i wystawiła fakturę VAT-MP. Nawet jeśli nie uzyska zapłaty będzie musiała w deklaracji VAT za IV kwartał odprowadzić VAT z tej faktury (gdyż w grudniu minie 90. dni od wykonania usługi).
Jeśli zmiany - w ich prognozowanym kształcie - wejdą w życie, to wówczas podatnik nie będzie musiał odprowadzać VAT po 90. dniach. Do czasu otrzymania faktycznej zapłaty nie będzie obowiązku płatności VAT.
Nie wiadomo, czy ta zasada obejmie tylko małych podatników (według zapowiedzi Premiera - tak). Nie wiadomo również, czy definicja małego podatnika ulegnie zmianie, czy też nie. Ministerstwo Gospodarki zgłasza projekt, aby małym podatnikiem był podmiot, który ma obroty niższe niż 2,0 mln euro. Przypomnijmy, że obecnie małym podatnikiem jest podmiot o obrotach niższych niż 1,2 mln euro.

Można się także spodziewać, że te zmiany nie wejdą w życie wcześniej niż 1 lipca 2013 r. (ponieważ wówczas planuje się wejście w życie dużej części ustawy nowelizującej VAT, która teraz właśnie jest procedowana).
Autor:  Adam Bartosiewicz, doktor nauk prawnych,
wspólnik w Kancelarii Doradztwa Podatkowego EOL w Szczecinie
Tekst opublikowany:  15 października 2012 r.

Więcej znajdziesz w hasłach: