RSS Mapa strony Mój portal Zadaj pytanie
    
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Prawo i gospodarka
Rozmiar tekstu: f1f2f3
Dokument aktualny
Ważny od 2013-04-24  

Informatyzacja szansą na oszczędności

Elektroniczne faktury w transakcjach między przedsiębiorcami, rozliczanie projektów unijnych drogą elektroniczną i informatyczne narzędzia przy prowadzeniu przetargów - takie plany ma Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Szef tego resortu Michał Boni przekonuje, że cyfryzacja przyniesie duże korzyści zarówno dla państwa jak i prywatnych przedsiębiorców.
Polacy przedkładają papierowe faktury nad elektroniczne? Powód, obawiają się, że mogą być podważane zarówno przez sądy, jak i urzędy skarbowe. Tymczasem jak stwierdził minister cyfryzacji i administracji, e-faktury przyniosłyby wielomilionowe oszczędności.
Tymczasem liderem cyfryzacji w Unii Europejskiej jest Finlandia. W kraju tym od wielu lat działa program PEPPOL (Pan-European Public Procurement Online), czyli europejski projekt elektronizacji zakupów publicznych. Przejście sektora publicznego na format elektroniczny rozpoczął się w Finlandii w 2005 roku. Obecnie aż około 80% przedsiębiorstw w tym kraju stosuje elektroniczny sposób rozliczeń  i zamówień. Od zeszłego roku z systemu tego korzysta także Norwegia, która także wprowadziła w życie przepisy o obowiązkowym fakturowaniu elektronicznym dla dostawców objętych przepisami zamówień publicznych.
Nic więc dziwnego, że Polska jest bardzo zainteresowana współpracą z Finlandią w zakresie wymiany informacji oraz doświadczeń tego kraju m.in. w obszarze e-fakturowania, elektronizacji zamówień publicznych czy też elektronicznej współpracy administracji z biznesem i obywatelami. Podczas kwietniowej konferencji pt. „ „Elektronizacja zamówień publicznych - doświadczenie Finlandii, przyszłość Polski i Europy” minister Boni podkreślił, że Polska ma swoje osiągnięcia w dziedzinie cyfryzacji, ale ma też swoje niedociągnięcia, dlatego tak ważne jest korzystanie z gotowych rozwiązań państw, które proces elektronizacji w administracji publicznej przeszły pomyślnie.
Zdaniem Michała Boniego informatyka jest narzędziem radykalnej poprawy decyzji administracji. - Wystarczy zajrzeć do portalu www.gapminder.org, by zobaczyć, jak wspaniałe to narzędzie i jakie wnioski pozwala wyciągać dzięki gromadzeniu najróżniejszych danych statystycznych.” - twierdzi minister.
Źródło:
Ministerstwo Cyfryzacji i Administracji

Więcej znajdziesz w hasłach: