RSS Mapa strony Mój portal Zadaj pytanie
    
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Prawo i gospodarka
Rozmiar tekstu: f1f2f3
Dokument aktualny
Ważny od 2012-09-14  

Inflacja w sierpniu 2012 r. - komentarz Ministerstwa Gospodarki do danych GUS

Według szacunków GUS ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2012 r. spadły o 0,3% w porównaniu z lipcem 2012 r. W odniesieniu do sierpnia 2011 r. były one wyższe o 3,8%. Szacunek GUS jest zgodny z oczekiwaniami ekspertów Ministerstwa Gospodarki.
Największy wpływ na kształtowanie się wskaźnika inflacji ogółem w skali roku miały ceny żywności i napojów (+1,28 pp). Z drugiej strony, w kierunku obniżenia poziomu inflacji najsilniej oddziaływały ceny odzieży (-0,25 pp).

W skali miesiąca, w sierpniu 2012 r. wolniej od oczekiwań spadały ceny żywności. Spadek ten wynikał przede wszystkim z sezonowej obniżki cen owoców i warzyw. Wzrosły natomiast ceny paliw, o czym zadecydowały wzrosty cen ropy naftowej na rynkach światowych. W sierpniu rosły też opłaty związane z użytkowaniem mieszkania i ceny nośników energii. To też kolejny miesiąc z wyższymi opłatami związanymi ze zdrowiem.

Analitycy Ministerstwa Gospodarki oczekują, że we wrześniu wskaźnik inflacji nieznacznie wzrośnie, a w kolejnych miesiącach będzie się obniżać. We wrześniu 2012 r. roczny wskaźnik inflacji będzie zbliżony do 3,9%. Spadek cen mogą ograniczać wciąż wysokie ceny żywności i surowców na rynkach światowych. Niepewność związana jest też ze skalą spowolnienia gospodarczego.
Autor:  Źródło: Ministerstwo Gospodarki
Tekst opublikowany:  14 sierpnia 2012 r.

Więcej znajdziesz w hasłach: