RSS Mapa strony Mój portal Zadaj pytanie
    
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Prawo i gospodarka
Rozmiar tekstu: f1f2f3

Inflacja w listopadzie - komentarz ekspertów Ministerstwa Gospodarki do danych GUS

Według szacunków GUS, ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2014 r. spadły o 0,2% względem października 2014 r. W porównaniu z listopadem 2013 r. były zaś niższe o 0,6%. Ministerstwo Gospodarki oczekiwało wolniejszego tempa spadku cen w listopadzie.
Głównym czynnikiem, który miał wpływ na zmianę cen w listopadzie 2014 r., był spadek cen w transporcie - o 2%. Był on oczekiwany przez ekspertów Ministerstwa Gospodarki - podobnie jak niewielki wzrost cen żywności, który jednak nie wystąpił. Ceny żywności spadły bowiem o 0,1%, co jest główną przyczyną odmiennego od oczekiwań kształtowania się wskaźnika w listopadzie.

W kierunku wyższej inflacji oddziaływały jedynie ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych, a także użytkowania mieszkania (wzrost o 0,1%) oraz ceny w rekreacji i kulturze, które wzrosły o 0,3%.

Eksperci Ministerstwa Gospodarki oczekują, że w grudniu 2014 r. spadek cen będzie zbliżony do notowanego w listopadzie, ceny powinny zatem spaść o 0,2%. Będzie to wynikiem oczekiwanego nieznacznego wzrostu cen żywności. W kierunku obniżenia wzrostu cen będzie oddziaływał dalszy spadek cen w transporcie, będący wynikiem spadku cen ropy na światowych rynkach. Niewykluczone, że głębszy spadek cen paliw spowoduje dalszy spadek wskaźnika inflacji w grudniu. Roczny wskaźnik inflacji w grudniu powinien wynieść -0,8%.  
Autor:  Źródło: Ministerstwo Gospodarki

Więcej znajdziesz w hasłach: