RSS Mapa strony Mój portal Zadaj pytanie
    
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Spółka przed sądem
Rozmiar tekstu: f1f2f3
Dokument aktualny
Ważny od 2015-08-12  

Elektroniczne biura podawcze we wszystkich sądach

Poprawienie efektywności pracy sądów, uproszczenie niektórych czynności procesowych i zwiększenie dostępu do sądu - to główne cele podpisanej 31 lipca 2015 r. przez prezydenta RP nowelizacji Kodeksu cywilnego, Kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw.
Nowelizacja przewiduje możliwość wnoszenia pism procesowych drogą elektroniczną i dokonywania doręczeń elektronicznych (za pomocą aplikacji „elektroniczne biuro podawcze”) we wszystkich sprawach cywilnych, gospodarczych, rodzinnych i w postępowaniach egzekucyjnych, które są prowadzone przez komornika. Wystarczy założenie konta w specjalnym systemie i złożenie oświadczenia o wyborze drogi elektronicznej do kontaktów z sądem. Od tej pory cała korespondencja z sądem będzie się odbywała elektronicznie. Tą drogą będzie można wnieść nie tylko pozew czy pismo procesowe, ale także i załączniki do nich. W e-aktach znajdą się także wyroki oraz postanowienia sądu czy zarządzenia przewodniczącego.
Wszystkie sądy będą musiały umożliwić stronom wnoszenie pism procesowych drogą elektroniczną za pomocą aplikacji „elektroniczne biuro podawcze” w terminie trzech lat od wejścia w życie nowych przepisów.
Po wejściu zmian w życie uczestnicy postępowania będą mogli brać udział w posiedzeniu sądowym, gdy przebywają w budynku innego sądu, i dokonywać tam czynności procesowych, a ich przebieg będzie transmitowany z sali sądowej sądu prowadzącego postępowanie do miejsca pobytu uczestników postępowania i odwrotnie.
Ustawa wprowadza również następujące zmiany:
  • możliwość rozpoznania sprawy na posiedzeniu niejawnym, bez wyznaczania rozprawy,
  • zrównanie oświadczenia woli złożonego w formie elektronicznej z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej,
  • obowiązek elektronicznego przesyłania korespondencji między komornikami sądowymi, organami podatkowymi i administracyjnymi organami egzekucyjnymi,
  • powierzenie referendarzom wszystkich czynności w postępowaniu upominawczym i poszerzenie ich kompetencji w postępowaniu egzekucyjnym,
  • poza tym zgodnie z nowelizacją dokumentem ma być nośnik informacji umożliwiający zapoznanie się z jej treścią (w tym np. e-mail czy sms).
Ustawa doprecyzowuje także przepisy dotyczące sprzedaży rzeczy ruchomych w drodze licytacji publicznej przez komornika oraz wprowadza przepisy umożliwiające sprzedaż w drodze licytacji elektronicznej. Ustawa wejdzie w życie zasadniczo po upływie 12 miesięcy od dnia jej ogłoszenia.
Autor: Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Więcej znajdziesz w hasłach: