RSS Mapa strony Mój portal Zadaj pytanie
    
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Umowy handlowe
Rozmiar tekstu: f1f2f3
Dokument aktualny
Ważny od 2010-12-02  

Czy wykonawcy robót budowlanych rozliczanemu ryczałtowo przysługuje wyższe wynagrodzenie w przypadku zwiększenia zakresu prac?

Czy jeśli w trakcie realizacji umowy okaże się, że trzeba zwiększyć zakres prac, wykonawcy przysługuje dodatkowe wynagrodzenie?
Jeśli był rozliczany ryczałtowo, to okazuje się, że nie. Zgodnie z art. 632 § 1 kc, jeżeli strony umówiły się na wynagrodzenie ryczałtowe, przyjmujący zamówienie nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia, nawet gdy podczas zawierania umowy nie można było przewidzieć rozmiaru lub kosztów prac. Sprawdź, jaka była argumentacja sądu, który wydał wyrok w tego typu sprawie. Zauważ, że jest w niej jeszcze jeden istotny dla inwestora element - termin przedawnienia roszczeń o zapłatę. Dowiedz się, czy termin ten należy liczyć od dnia odbioru robót czy od dnia, w którym roszczenie to stało się wymagalne.
Odpowiedź udzielona:  2 grudnia 2010 r.

Uwaga: artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.

Więcej znajdziesz w hasłach: