RSS Mapa strony Mój portal Zadaj pytanie
    
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Prawo i gospodarka
Rozmiar tekstu: f1f2f3
Dokument archiwalny
Ważny od 2012-10-16 do 2015-01-07

Będą prostsze zasady rozliczania jazdy samochodem firmowym prywatnie

Ryczałt w niskiej, określonej i stałej kwocie. Taki nowy, prostszy sposób rozliczenia istniejącego już podatku za jazdę samochodem firmowym w celach prywatnych proponuje Ministerstwo Gospodarki. Proponowane rozwiązanie ma być tańsze nie tylko dla przedsiębiorcy i pracownika, ale także korzystne dla fiskusa.
Celem planowanych zmian jest uproszczenie rozliczeń prowadzonych przez przedsiębiorców.

Obecnie kwestia rozliczania podatkowego wykorzystywania samochodu służbowego w celach prywatnych jest regulowana w ustawie o PIT na podstawie ogólnych przepisów. Organy skarbowe przyjmują, że podstawa opodatkowania powinna wynosić tyle, ile kosztuje wynajem takiego samego pojazdu w wypożyczalni samochodów (art. 11 ust. 2 i 2a pkt 4 ustawy o PIT). Ministerstwo Gospodarki uważa, że jest to rozwiązanie skrajnie niekorzystne i dla pracownika i dla przedsiębiorcy. Sytuacja ta, zdaniem Ministerstwa, w efekcie nie przynosi żadnego pożytku także budżetowi państwa.

Obecnie trwa dyskusja o wysokości proponowanego przez Ministerstwo ryczałtu, zastępującego dotychczasowe skomplikowane wyliczenia. Resort chce ustalenia niskiej opłaty oraz wskazania już na etapie założeń mechanizmu prowadzącego do jej ustalenia.
Autor:  Źródło: Ministerstwo Gospodarki (informacja z 15 października 2012 r.)
Tekst opublikowany:  16 października 2012 r.

Więcej znajdziesz w hasłach: